Breaking News
Home / GÜNDEM / Terziliği öğren, çeyreği kap!

Terziliği öğren, çeyreği kap!

Başkan Coza, kendisine ait By Coza Gömlek atölyesinde terzilik mesleğini öğrenecek çıraklık eğitim öğrencilerine her ay ata çeyrek altın verecek. Bunun yanında çıraklık eğitimde aldıkları 5 yüz 50 liranın dışında aylık 5 yüz lira da kendi cebinden maaş ödeyeceğini söyleyen Başkan Coza, oda olarak da tek sefere mahsus olmak üzere öğrenci başına 3 yüz lira burs vereceğini duyurdu.

Bir dönemin en gözde mesleklerinden biri olan terzilik, insanların hazır giyim sektörüne yönelmesiyle eski değerini kaybetmeye yüz tuttu. Uzun yıllardır terzilik mesleğiyle uğraşan ve bu mesleği yaşatmak için elinden geleni yapan Denizli Terziler, Konfeksiyoncular, Tuhafiyeciler ve Giyim Sanatkârları Esnaf Odası Başkanı Atalay Coza, terzilik mesleğini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla devrim niteliğinde bir fikir geliştirdi. Sanatkâr ve zanaatkârların yaşatılması adına herkesin elini taşın altına koyması gerektiğin söyleyen Başkan Coza, “Terzilik mesleği yeri dolmayacak bir meslek. Tıpkı marangozluk, elektrikçilik, sıhhi tesisatçılık gibi… Her meslek grubu önderinin kendi mesleğini yaşatmak adına sürdürdüğü mücadeleyi bugün ben de veriyorum. Bizler Ahilik terbiyesi ve ahlakıyla yetişmiş esnaflarız. Dünyanın hiçbir yerinde bizim esnaflık anlayışımız gibi sistem mevcut değil. Çıraklık eğitimler bizim için bu yüzden önemli durumdadır. Buradan yetişen öğrencinin hedefinde mesleğinde ilerlemek vardır. Bu öğrenciler haftanın bir günü çıraklık eğitime gider kalan günlerde de meslek ustalarının yanında işi öğrenirler. Bende kendi meslek grubumda yetişen öğrencilere gelin benim atölyemde hem terziliği öğrenin hem de para kazanın çağrısında bulunuyorum” dedi.

Terzilik mesleğinin tekrar en çok tercih edilen meslek olması ve çıraklık eğitimleri bu mesleğe çekmek için hayata geçireceği proje hakkında bilgi veren Başkan Coza, “Çıraklık eğitim öğrencileri tıpkı milli eğitim bünyesinde öğrenim gören öğrenciler gibi ekim ayında eğitime başlıyorlar, 15 tatildi derken mayıs ayında eğitimi noktalıyorlar. Fark şu; çıraklık eğitim öğrencileri haftanın bir gününde teorik eğitim alır geri kalan günlerde kendisini geliştireceği meslek ustasının yanına gider. Bende terzilik mesleğini öğrenecek öğrencilere benim dükkânımda yetişmek şartıyla aldıkları 5 yüz 50 lira çıraklık eğitim paralarının yanında 5 yüz lira da maaş ödemeyi vaat ediyorum. Bunun yanında her ay da birer çeyrek altın vereceğim” diye konuştu.

ODADAN, TEK SEFER DE 3 YÜZ LİRA BURS

Terzilik mesleğini sevdirmek ve devamlılığını sağlamak adına bununla da kalmayan Başkan Coza, “ Terzi olmayı kendine hedef belirlemiş çıraklık eğitim öğrencisi çocuklarımıza; yol ve yemek paralarına denk gelecek şekilde Denizli Terziler, Konfeksiyoncular, Tuhafiyeciler ve Giyim Sanatkârları Esnaf Odası’ndan burs vereceğim” şeklinde konuştu.

BU ÇOCUKLAR, BİRER ‘SARAR’OLABİLİR

Bütün meslek dallarında olduğu gibi terzilik mesleğinde yetişecek gençlerinde bu ülkenin geleceğini belirleyeceğini ifade eden Başkan Coza, “Sanatkâr ve zanaatkârlara sahip çıkmamız gerekiyor. Dünya hızla değişiyor. Her ne kadar fabrikasyon tipi giyim sektörü hortlasa da yine bu işin temelinde de modacı ve terzi var. Bugün Sarar erkek giyimde isim yapmış ve dünyaca tanınan bir marka. Kendime ait By Coza Gömlekle yurt içi olmak üzere yurt dışında sayısız ülkeye kendi diktiğim gömlekleri ihraç ediyorum. Bu çocuklar terzilik mesleğini öğrenseler yarın öbür gün kendilerini büyüteceklerine bir marka yaratıp iş yeri açsalar fena mı olur. Hem kendi gelecekleri hem de ülke geleceği kurtulur” ifadelerini kullandı.

About yasemin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat